شماره تماس پشتیبانی : 32245551
ورود به سامانه(مخصوص مدیران)
۱۳۹۶/۰۱/۱۸ تعداد بازدید: ۴۶۶

آیین نامه اعتکاف سال 1396

ضمن عرض سلام و تبریک به مناسبت میلاد با سعادت مولود کعبه ، حضرت علی علیه السلام و حلول ایام البیض و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما معتکفین در این ماه ، جهت حفظ نظم و آسایش که زمینه ساز فضای دعا و انقطاع الی الله است . توجه شما را به نکات ذیل جلب می نماییم .

الف ) تذکرات عمومی

1-      زمان برگزاری اعتکاف در روز های 13،14،15 ماه رجب (ایام البیض) مصادف با24 ،23،22 فروردین ماه 1396 می باشد .

2-      مبلغ دریافتی به ازای هر معتکف بر اساس مساجد مختلف متغیر می باشد.

3-      از پذیرش عزیزان خردسال جهت شرکت در مراسم اعتکاف معذوریم .

4-      اسکان در مسجد با کارت پذیرش معتکف و کارت ملی یا کارت شناسایی عکس دار معتبر و از ساعت 10 شب 21 فروردین تا ساعت 3 بامداد روز 22 فروردین صورت می پذیرد و مسئولین اجرایی بعد از بازه زمانی مذکور از پذیرش معتکف معذورند .

5-      بعد از شروع مراسم اعتکاف ، چنانچه شرکت کننده ای به هر دلیل از معتکف شدن منصرف گردد و قصد خروج از مسجد را داشته باشد ، هزینه پرداختی به ایشان عودت نمی گردد ، لذا خواهشمند است در صورت احتمال بروز هرگونه عذر شرعی و یا مشکلی از ثبت نام جهت شرکت در مراسم جدا خودداری فرمائید .

6-      با توجه به محدودیت مکان و جهت رفاه حال معتکفین از نصب پرده و خیمه ، آوردن افراد همراه به ویژه کودکان خردسال ، وسایل نقلیه ، اشیاء قیمتی ، وسایل صوتی ، موبایل ، وسایل طبخ و قرار ملاقات با خانواده و پذیرفتن میهمان جدا خودداری فرمایید .

7-      تهیه سحر اول و افطار شب آخر بر عهده معتکفین عزیز می باشد .

8-      برای هریک از معتکفین گرامی به ازای هر وعده غذایی ، ژتون در نظر گرفته شده است که در روز اول اعتکاف در مسجد صادر و تحویل می گردد و توزیع غذا در قبال تحویل ژتون به مسئولین اجرایی می باشد .

9-      در صورت داشتن هر گونه سوال پیرامون اعتکاف و یا سایر مسائل شرعی به مسئولین مربوطه که در مکان مشخصی از مسجد حضور دارند مراجعه فرمایید یا با شماره تماس 09137016331 تماس بگیرید.

10-  به تذکرات اعلام برنامه ها و ساعات شرعی که توسط خادمین اعلام و یا در تابلو اعلانات در معرض دید شما قرار می گیرند با نهایت دقت توجه فرمایید .

11-  مسئولین اجرایی اعتکاف از پذیرش کسانی که کودکان خردسال همراه دارند بر حسب وظیفه معذورند ، لذا خواهشمند است ضمن عدم اصرار در این مورد ، همکاری لازم را مبذول فرمایید .

12-  خادمین معتکفین که با کارت ویژه ای مشخص گردیده اند ، راهنمای شما در رفع مشکلات احتمالی می باشند ، خواهشمند است با آنها در جهت ارائه بهتر خدمات همکاری نمایید .

13-  از آنجا که اعتکاف معمولا به صورت جمعی برگزار می گردد ، لذ رعایت حقوق دیگران واجب است و کسی حق ندارد برای دیگران مزاحمت ایجاد نموده و یا هر میزان از فضای مسجد را در اختیار بگیرد و موجب آزار دیگران شود ، بلکه آنچه در اسلام و قرآن مطلوب است مراعات حال دیگران بلکه ترجیح آنها بر خود است .

14-  انجام مناسک اعتکاف با جسم و روح خسته ، گاهی اوقات سبب عدم بهره معنوی کافی می شود . در این سه روز با برنامه ریزی دقیق نسبت به امر استراحت اهتمام لازم را مبذول فرمایید .

15-  کلیه امور معتکفین از جمله ملاقات ها و رفت و آمد ها باید با هماهنگی مسئولین انتظامات انجام شود .

16-  جهت رعایت حقوق سایر معتکفین ، اجرای برنامه های عمومی در خارج از سین برنامه اعلام شده توسط ستاد اعتکاف مسجد ممنوع می باشد .

17-  با توجه به قداست مسجد و همچنین شهادت حضرت زینب سلام الله علیها ، از هرگونه شوخی لهو و بیجا پرهیز نمایید .

ب ) آنچه لازم است در طول مدت اعتکاف همراه داشته باشید .

1-      مهر ، تسبیح ، قرآن ، مفاتیح الجنان و کارت ملی

2-      وسایل شخصی شامل خمیر دندان ، مسواک ، حوله کوچک ، لیوان ، قاشق ، چنگال ، کارد میوه خوری و بشقاب

3-      لباس راحت که به حریم مسجد لطمه ای وارد نکند .

4-      خودکار ، دفترچه یادداشت و دستمال کاغذی

5-      هرگونه دارویی که مصرف می کنید .(جهت اطمینان دفترچه بیمه خود را همراه داشته باشید)

6-      بالش پتو و ملحفه جهت استراحت

شاین ذکر است خواهران معتکف بایستی علاوه بر موارد فوق الذکر چادر نماز و ساق دست نیز همراه داشته باشند .

ج ) آنچه برای ایام اعتکاف ممنوع است و باید از آوردن آن جدا خودداری نمود (در صورت مشاهده ، خادمین موظف به جمع آوری و تذکر می باشند) :

1-      هر نوع عطر و ادکلن و بوی خوش و لوازم آرایشی

توجه : مراجع عظام تقلید ، استشمام بوی عطر با نیت لذت از بوی خوش و حتی بدون قصد لذت را در ایام اعتکاف منع نموده اند.

2-      آوردن هرگونه وسایل که با جایگاه رفیع مسجد و اهداف معنوی اعتکاف سازگار نیست ز جمله انواع دخانیات استفاده از لباس های نازک و بدن نما و چادر های نازک یا حریر ، جوراب نازک ، شلوارک ، دامن کوتاه ، و لباس آستین کوتاه توسط خواهران.

3-      از آوردن و هرگونه وسیله عکاسی و فیلم برداری اجتناب نمایید .

 د ) توصیه های بهداشتی :

1-      حال که به خانه خدای زیبایی ها و مکان مقدس می رویم چه نیکوست که خود نیز زیبا و تمیز باشیم تا زیبایی خانه خدا را دو چندان نماییم .

2-      هنگام بروز علائم ابتلا به امراض واگیر دار جهت جلوگیری از سرایت این بیماری به دیگر معتکفین و نماز گزاران با مراجعه به مسئولین اجرایی اعتکاف (خادم المعتکفین) نسبت به درمان سریع بیماری اقدامات لازم به عمل آید .

3-      در نظافت و رعایت بهداشت فضای داخلی ، حیاط مسجد و سرویس های بهداشتی اهتمام لازم را مبذول فرمایید .

4-      بعد از تناول غذا (سحری و افطاری) کلیه ظروف یکبار مصرف و باقیمانده غذا و زباله ها را جداگانه در نایلون هایی که جهت این کار به سرگروه ها داده شده قرار دهید تا به سطل های مخصوص (محل جمع آوری زباله ها) انتقال دهند .

ه ) در پایان

·         در نگهداری و مراقبت از اشیا خود کوشا باشید و به هنگام ترک اعتکاف وسایل شخصی خود را مورد بازبینی قرار داده و مراقب باشید وسایل شما جا نماند .

·         لطفا خاطرات شیرین خود از لحظات معنوی اعتکاف را به خادمین تحویل نمایید .

·         لطفا با بیان انتقادات و پیشنهادات سازنده ، مسئولین برگزار کننده مراسم اعتکاف را جهت هرچه بهتر برگزار نمودن این مراسم یاری نمایید

·         در پایان ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما معتکفین گرامی خواهشمندیم در ادعیه خود ظهور و سلامتی حضرت ولی عصر (عج) شادی ارواح طیبه امام امت شهدا و مراجع گذشته ، سلامتی و طول عمر حضرت امام خامنه ای و مراجع عظام تقلید ، شفای بیماران و جانبازان و رفع گرفتاری از جهان اسلام را مورد عنایت و توجه قرار گیرد .

 

 منتظر انتقادات و پیشنهادات شما هستیم .

تلفن ستاد: 32224000

شماره پیامک : 100009137016331

آدرس سایت : www.etekafchb.ir

 

التماس دعا